تاریخ امروز:۱۳ آذر ۱۴۰۱
کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال

۴ کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال،مراقب باشید

بازار ارزهای دیجیتال به دلیل ناشناس بودن و عدم وجود قوانین شفاف در مورد این دارایی‌ها، همواره شاهد رفتارهای غیراخلاقی گسترده و کلاهبرداری‌های بسیاری بوده است. برخی خریداران، شیت ‌کوین‌ها و میم کوین‌ها را به عنوان یک شوخی یا یک بازی می‌بینند و پس از پایان بازی، اغلب تعداد کمی از آن‌ها دچار آسیب‌های روانی می‌شوند. با این وجود، زمانی که یک سرمایه‌گذار جدی به دنبال سرمایه‌گذاری بخشی از ثروتی است که به سختی به دست آورده، روش‌های کلاهبرداری دیگر یک شوخی و بازی نیستند.

کلاهبرداری شخص ثالث

طبق گزارشات منتشر شده، کلاهبرداری شخص ثالث، یک مجرم سایبری وجود دارد که خریدار و فروشنده را پیدا کرده، همچنین خود را به عنوان یک واسطه معرفی کرده و معامله جذابی را به هر دو طرف پیشنهاد می‌دهد.

پس از ایجاد اعتماد و بازی‌های ذهنی، کلاهبردار، خریدار و فروشنده را متقاعد می‌کند که شخصاً با هم ملاقات کنند.

با این حال، وجود یک کارگزار یا واسطه بین طرفین لازم است. برای انجام معامله خریدار آدرس خود را با واسطه به اشتراک می‌گذارد.

کلاهبردار آدرس خود را برای فروشنده ارسال می‌کند. فروشنده بدون فکر، کوین‌ها را به ا آدرس مورد نظر منتقل کرده و بدین ترتیب، وجوه به کیف پول مجرم فرستاده می‌شود. به همین راحتی، حجم عظیمی از سرمایه می‌تواند در یک ثانیه ناپدید شود.

رمز ارزهای کم ارزش و جعلی

در این روش، کلاهبردار یک رمزارز متفاوت و بی‌ارزش را برای خریدار ارسال می‌کند. خریدار آن را با یک کوین واقعی اشتباه می‌گیرد. برای مثال، کلاهبردار به جای بیت کوین یا اتریوم، بیت کوین کش یا اتریوم کلاسیک را برای خریدار می‌فرستد. با این وجود، این کلاهبرداری ممکن است با استفاده از یک توکن کاملاً جدید نیز انجام شود. فراموش نکنید که اتریوم، یک پلتفرم باز است و هر کسی می‌تواند هر کوینی را که می‌خواهد، در آن بسازد. برای اطمینان از معتبر بودن رمزارز انتخابی، باید قرارداد هوشمند آن را بررسی کنید.

باز پرداخت وجه

در این روش، خریدار وجوهی را برای فروشنده ارسال می‌کند، ارز دیجیتال را دریافت می‌کند و در ادامه، شکایتی را با بانک یا ارائه‌دهنده خدمات پرداخت خود تنظیم می‌کند، با این ادعا که خودش قربانی یک کلاهبرداری رمزارزی شده است. در این میان، برخی از بانک‌ها بلافاصله پول را پس می‌دهند. این روش در واقع یکی از سخت‌ترین انواع کلاهبرداری‌ها برای پیگیری است؛ چون نه بانک‌ها و نه پلیس چیز زیادی در مورد کریپتو نمی‌دانند.

کلاهبرداری با کیف پول

این کلاهبرداری زمانی رخ می‌دهد که فروشنده ارز دیجیتال می‌گوید که نمی‌تواند رمزارزها را مستقیماً از طریق آدرس عمومی به کیف پول خریدار منتقل کند. اما اصرار دارد که آن رمزارز باید فرستاده شود. کارشناسان با اشاره به تنظیماتی که به یک کیف پول اجازه می‌دهد آدرسی را که تحت کنترل ندارد، منعکس کند. در این صورت، اگر شما با تجربه نباشید، کیف خود را باز می‌کنید، رمزارزها را می‌بینید، و پول نقد را تحویل می‌دهید، اما بعداً وقتی سعی می‌کنید کوین‌ها را بفروشید، متوجه می‌شوید که آنها در کیف پول شما و قابل انتقال نیستند.

کلاهبردار باید بداند که خریدار از کدام کیف پول رمزارزی استفاده می‌کند. بنابراین، هرگز نباید به کسی بگویید از چه کیف پولی استفاده می‌کنید؛ چون به آنها مربوط نیست و اگر ارز دیجیتال به درستی ارسال شود، به درستی هم دریافت خواهد شد. به علاوه، هرگز نباید به کسی اجازه دهید عبارات بازیابی یا کلید خصوصی شما را ببیند یا به هر دلیلی، کیف پول خود را به آنها تحویل دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.